ISTORIJA KLUBA

Triatlon klub “Podgorica” je osnovan 19. septembra 2013. godine od strane četvorice zaljubljenika u ovaj sport koji su se u toku 2012. i 2013. takmičili na prvim triatlonima održanim u Crnoj Gori.  Od tada je Klub nosilac, pokretač i promoter ovog u svijetu izuzetno popularnog olimpijskog sporta i zdravih stilova života na teritoriji grada i države. Takođe, važno je istaći da je uz triatlon klubove „Tivat“ i „Herceg Novi“, TK Podgorica jedan od osnivača Triatlon saveza Crne Gore (osnovan 29. novembra 2014. godine) i da su članovi Kluba dali veliki doprinos kako u radu Saveza, tako i u organizaciji ostalih trka u Crnoj Gori.

Najznačajnija aktivnost TK Podgorica je organizacija triatlona na Plavnici. Naime, samo par mjeseci nakon osnivanja Kluba, započeta je organizacija I Podgoričkog triatlona Plavnica 2014 koje je ujedno bilo i Otvoreno prvenstvo Crne Gore u Sprint triatlonu za 2014. godinu. Učešće je uzelo 36 takmičara i tamičarki iz Crne Gore, Hrvatske, Srbije i Austrije u pojedinačnoj konkurenciji, uz 5 štafeta sa po 3 člana.

U naredne dvije godine organizacija takmičenja je nastavljena, a održavane su po dvije trke – u disciplini olimpijski triatlon koje je bilo i prvenstvo Crne Gore u ovoj disciplini i disciplini sprint triatlon. 2015. godine  ukupno je učestvovalo 93 takmičara69 u pojedinačnoj konkurenciji i 8 štafeta sa po 3 člana, dok je godinu kasnije učestvovalo oko 75 takmičara u pojedinačnoj konkurenciji i 3 štafete sa po 3 člana. Osim takmičara iz Crne Gore, bilo ih je i iz Hrvatske, Srbije, Bosne i Hercegovine, Ukrajine, Rusije, Švedske.

Osim organizacije triatlon takmičenja,  tokom 2015. i 2016 godine održano je 15 kola lige trčanja na Gorici na kojima je bio cilj da se što više mladih uključi u sportske aktivnosti. Na kraju, 28. januara 2017. godine na brdu Gorica u Podgorici organizovala trku „Podgorička 10ka“ u trčanju na 10km na kojoj je učestvovalo 116 takmičara, od početnika do učesnika Olimpijskih igara.

ČLANSTVO

TK Podgorica je klub sa najviše članova u Crnoj Gori u ovom sportu. Član TK Podgorica može postati svako lice koje će poštovati pravila kluba i predstavljati klub u skladu sa sportskim pravilima, moralom i pravilima fer pleja. Svaki član je dužan da plaća godišnju članarinu koja za 2017 godinu iznosi 20 eura na godišnjem nivou. U 2016 godini Klub je imao 26 takmičara od čega je 16 bilo licencirano od strane Triatlon saveza Crne Gore.

NAJBOLJI REZULTATI

Na dosadašnjim državnim prvenstvima sljedeći članovi Kluba su osvajali medalje:

Filip Krgović –  vicešampion Crne Gore 2013 i 2014 godine u disciplini sprint triatlon, vicešampion Crne Gore u disciplini olimpijski triatlon 2016.
Gorana Vujović – šampion Crne Gore za 2014 godinu u disciplini sprint triatlon.
Dušan Milošević – šampion Crne Gore u disciplini sprint duatlon u 2016 i 2017, šampion Crne Gore na poludistanci za 2016. godinu, vicešampion Crne Gore za 2015 godinu u disciplini akvatlon, 3. mjesto u 2015 godini u disciplini olimpijski triatlon.
Žana Pavićević –  šampion Crne Gore u disciplini sprint duatlon 2016, vicešampion Crne Gore u disciplinama sprint triatlon i olimpijski triatlon u  2016 godini.

Osim u Crnoj Gori, takmičari su učestvovali i na brojnim triatlon trkama u inostranstvu, posebno u zemljama okruženja Hrvatskoj, Srbiji, BiH, Albaniji. Najveći uspjeh uopšte do sada ostvario je Dušan Milošević, na „Ironman“ trci u Barseloni 2016. godine postavši prvi državljanin Crne Gore koji je 3,8 km plivanja, 180 km biciklizma i 42 km trčanja završio za manje od 10h (9h 35 min).